ANTALYA – AKSEKİ – CEMERLER KÖYÜ

Reklam Alanı

Reklam buraya

ANTALYA

          Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehridir. 2014 itibarıyla 2.222.562 nüfusa sahiptir. Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin altıncı büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Latrans-Turkey_location_Antalya_svg-300x133

          Antalya şehri, 1980 yılından itibaren ve uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye’nin beşinci kalabalık ili olmuştur. Antalya’da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır.

          Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye’de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hâkimiyetin de bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.

antalya-daki-rengarenk-semsiyeli-cadde_456692

          İlin tamamı Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde yer alır ve Akdeniz ikliminin etki sahasındadır. Yerleşim yerleri haricindeki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur.

antalya_01

AKSEKİ

          Eski adı Marla olan Akseki, Toroslar üzerinde kurulmuştur. Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı yönetimine geçen ilçede, Roma İmparatorluğu dönemlerinden bu yana toplumların yaşadığı bilinmektedir. Malazgirt savaşından sonra Türk varlığı gün be gün artmış daha çok oğuzların Afşar boyuna ait Türkmenler yerleşmiştir. 1872’de Alanya’dan ayrılan Akseki, 1901 yılında Antalya Konya Eyaleti dâhilin de bağımsız bir sancak olmuştur. Bu arada Akseki ilçesinin sınırları daraltılmış, bazı köyler Seydişehir ilçesine bırakılmıştır. İbradı, önceleri bir kasabayken, 1991 yılında ilçe yapılarak Akseki’den ayrılmıştır.

250px-Antalya_location_Akseki_svg

COĞRAFYA

          Kardelen çiçeğinin ana yurdu olarak bilinen Akseki ilçesi, Antalya iline bağlı Batı Torosların güneyinde kurulmuş bir ilçedir. Doğusunda Gündoğmuş, Bozkır, batısında Manavgat, İbradı, kuzeyinde Beyşehir, Seydişehir, güneyinde Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri yer alır.

          Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 m’dir (merkez). İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir. İlçenin büyük bir çağ Kartallı Mağara ( Bağarcık ) Kuyucak, Düdencik Mağarası ( Çınardibi ), Bucakalan Mağarası, Göktepe Yaylası, Çimi Yaylası, Irmak Vadisi ilçenin diğer çekiciliği olan yerlerdir. Akseki’de; karasal iklim görülür. Ortalama sıcaklık 13,1 derece olup maksimum sıcaklık 36,7 derecedir. Akseki’de kışın sıcaklık -30 dereceye kadar düşebilmektedir.

EKONOMİ

          Yöre halkının başlıca geçim kaynakları; ormancılık, ticaret ve hayvancılık olup bağcılık ve badem yetiştiriciliği de fazladır. Oldukça taşlı olan bölgede sulanabilen arazilerde meyvecilik ve sebzecilik de yapılmaktadır.

523

CEMERLER KÖYÜ

          Eski adı kaynaklarda Cemeller olarak geçmektedir. Kayıtlarda eski Bergos yeni Mahmutlu Köyüne bağlı bir mahalle olarak geçmektedir.

8xvneb

          Köy, zamanın bahtsız şehzadesi CEM SULTAN’a destek veren ve mücadelesinde yanında olan karaevli ve sarı keçili Yörüklerinden oluşan insanlar tarafından M.S.1480-1490’lı yıllarda kurulmuştur. Köy ilk kurulduğu zamanlarda, bugünkü ismi MAHMUTLU köyü olan Bergus’a bağlı bir mahalle olarak aşağı yukarı 100-150 yıl kalmıştır. Daha sonra köy olarak ayrılmıştır. Bu mıntıkada kurulan en son köylerdendir. Ve köy ismini CEM Sultan’a destek veren askerler anlamında (Cem’in Erleri) CEMERLER olarak almıştır.

          Köy ‘ün Buğday çorbası(keşkeh),ERKEÇ etinden yapılan Et yemeği, Bulgur Pilav’ı ve Un Helvası en meşhur yemekleridir.Yemekleri tamamen Tereyağı ile yapılmaktadır. Ayrıca köyün Badem, incir, üzüm ve pekmez’i çok meşhurdur.

COĞRAFYA

          Cemerler Köyü Toros’ları Geyik Dağları’nın eteğinde kurulmuş Antalya iline 131 km, Akseki ilçesine 18 km, Alanya’ya 64 km, Manavgat’a 43 km uzaklıkta şirin bir köy’dür. Köyün Rakımı 721 metre’dir. Köyde çok sayıda mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların en önemlisi ÖRÜMCEKLİ Mağarası’dır. Ayrıca köye 600 metre mesafede 10 metre derinliğinde şifalı 3 odalı İN bulunmaktadır. İsmi ‘de KOZAN İNİ’dir.

ÖRÜMCEKLİ MAĞARASI

          Cemerler çevresinde birçok mağara bulunmaktadır. Örümcekli Mağarası giriş ağzında bulunan büyük örümcekler yüzünden bu isimle anılmıştır. Mağara’da ayrıca Millipide isimli çok sayıda ayağı olan bir canlı türü de mevcuttur. Mağara derinliği 20m olarak ölçülmüştür. Hemen yakınında 200m uzaklıkta Sinekli Mağarası da bulunmaktadır.

          Köyün 600m uzağında Kozan İni adındaki mağara 10m derinliğinde olup, sonunda bulunan üç odada çıkan suyun şifalı olduğu söylenmektedir.  

1) KAYNAK : http://tr.wikipedia.org/wiki/Antalya
2) KAYNAK : http://tr.wikipedia.org/wiki/Akseki,_Antalya
3) KAYNAK : http://tr.wikipedia.org/wiki/Cemerler,_Akseki

 

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*