ANKARA

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

   Ankara Türkiye’nin başkentidir. En kalabalık ikinci ilimiz Ankaradır. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin merkezine en yakın ilimizdir.

   Ankara aynı zamanda kedisi, keçisi. Ankara Kalesi, Atakule, Ankara simidi, seymeni, sıcak oyun havaları… gibi özellikleriyle de meşhurdur. 

ANITKABİR

 2729_b  Şüphesiz ki Ankara’nın en meşhur olgusu Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabirdir. Atatürk Etnografya Müzesindeki geçici kabrinden 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’deki ebedi istirahatgahında toprağa verildi.

MEŞHUR ÖZELLİKLERİ

   tiftik-kecisi1Ankara Keçisi:Önceleri Anadolu’da yaşardı. Bugün Avustralya, Amerika ve Güney Afrika’ da da yetiştirilir. Adını Ankara’dan almıştır. Büyük ve güçlüdür. Erkeği de dişisi de boynuzludur. Boynuz erkekte yatay ve uzundur.Postu yumuşak uzun ve beyaz tüylüdür. Yünü kahverengi ya da siyah olan Ankara keçisine Alatya da denir.

   Tiftiği nedeniyle ekonomik açıdan büyük önem taşıyan Ankara keçisi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Avrupa’ya gönderildi ve üretilmeye başlandı. 1838’de Güney Afrika’ya, 1849’da da Amerika’ya götürüldü. Günümüzde en büyük Ankara keçisi üreticileri; Türkiye, Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD, Rusya Federasyonu, Avustralya, Yeni Zelanda ve Arjantin’dir.

   Ağırlığı 25-35 kg arasında değişen Ankara keçisi, 150 günlük bir gebelikten sonra tek yavru doğurur. Genellikle yılda bir kez kırkılır. Türkiye’de hayvan başına tiftik verimi 1-3 kg, yılda iki kez kırkıldığı Güney Afrika Cumhuriyeti ve ABD’de hayvan başına 4.5-5 kg tiftik verimi elde edilir.

TARİHİ VE TURİSTİK

    beypazari_big_01Ankara tarihi ve turistik Kızılcahamam, Ayaş, Haymana, Beypazarı… gibi güzel ilçeleriyle de meşhurdur… Kızılcahamam Haymana kaplıcaları, Ayaş tarihi eserler ve kalıntıları, Beypazarı eşsiz tarihi evleri ile Ankara’nın dikkat çeken güzide yerlerindendir…

119  Ankara Kalesi: Ankara’daki en eski yapılardan biridir. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Anadolu’ya Türklerin girişiyle birlikte kale hakimiyet altına alınmış, bu tarihten itibaren yüzlerce yıl bir Türk askeri tesisi olarak hizmet vermiştir. Kalenin yüksek ve sağlam burçları, yapılış biçimi ve çok eski tarihi dönemlerin mimari özelliklerini yansıtması Romalılar tarafından yapıldığını düşündürmektedir.

   Kalenin ana giriş kapısına Hisar Kapısı adı verilmektedir. Kale çevresinde hediyelik eşya satan bir kaç yer, ve bir kafe bulunmaktadır. Bölge en fazla yaz dönemlerinde ilgi çekici bir hal almaktadır. Bu dönemlerde kale içinde çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Çeşitli müzik ve görsel sanat etkinlikleriyle şenlenen Ankara Kalesi bu dönemlerde ve bazı hafta sonlarında biraz canlanmaktadır.

YÖRESEL ÖZELLİKLER

   images

  230714_0003 Her ilimizin meşhur özelliklerini sayarken mutlaka eşsiz tatlarına da değiniriz. Tabi ki Ankara da lezzetli yemeklerin adresi. Beypazarı Kurusu, Ankara balı, Ankara tavası, Ankara döneri, toyga çorbası, entekke böreği, Mamak kurabiyesi, Çubuk turşusu, Kazan kavurması, Ayaş dudu, batak helvası… gibi nefis lezzetlerini söylemeden geçemeyeceğim.

KAYNAKÇA:

http://neyimeshur.org/ankaranin-neyi-meshur/

VİKİPEDİ

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*