Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 Pandemisi

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2019-2020 koronavirüs salgınının ilk doğrulanan vakası 21 Ocak 2020’de açıklandı.

12 Mart 2020’ye kadar ABD’de yeni koronavirüs (Covid-19) tanısı konmuş vaka sayısı bini; aktif vaka sayısı ise 14 Mart’a kadar iki bini, 15 Mart’a kadar üç bini ve 16 Mart’a kadar dört bini aştı.

Ülkedeki 94 ölümden 42’si Washington, 29’u huzurevlerinde meydana geldi. ABD eyaletinin 49’unda, Columbia Bölgesinde, Guam’da, Poro Riko’da ve Virjin Adaları’nda vaka görüldüğü doğrulandı. 15 Mart itibarıyla teyit edilmiş vakası olmayan tek eyalet Batı Virginia ve teyit edilmiş vakası olmayan bölgeler Amerikan Samoası ve Kuzey Mariana Adaları’dır.

 

Başkan Donald Trump, 13 Mart’ta ulusal acil durum ilan etmiştir.

Hükümet ilk olarak kişileri virüs enfeksiyonu için Şubat ayında test etmeye başladı ancak kısa bir süre sonra, Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri CDC), test kitlerinin arızalı olduğunu ve yanlış sonuçlar verdiğini, bu nedenle testlerin yararsız olduğunu tespit etti. Hükümet, bu testi hızlandırmayı amaçlayan bir dizi önlem açıkladı. 14 Mart’tan itibaren 50 eyaletin tümü ya CDC’den ya da bir eyaletteki ticari laboratuvardan doktor onayı ile testler yaptırabildi ancak mevcut test kiti sayısı çok sınırlı kaldı. Bu nedenle virüs bulaşmış kişilerin sayısının makul bir doğrulukla tespit edilmesi imkânsız hâle geldi. CDC, doktorların bir teste izin vermeden önce belirli yönergelerle birlikte karar almalarını önerdi.

CDC; Çin, İran, Schengen Bölgesi’ni oluşturan 26 Avrupa ülkesi ile Birleşik Krallık ve İrlanda’ya zorunlu olmayan seyahatlere karşı tavsiyelerde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri, son 14 gün içinde bu bölgelerden herhangi birinde olan yabancı uyrukluların girişini yapmayı reddetti.

 

ABD‘de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 2 bin 483 artarak 74 bin 817’ye yükseldi.

Dünya genelinde Covid-19’dan en fazla etkilenen ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke konumunda bulunuyor.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 24 bin 904 artarak 1 milyon 263 bin 705’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 483 artarak 74 bin 817’ye yükseldi.

ABD’yi 256 bin 855 vakayla İspanya, 214 bin 457 ile İtalya ve 201 bin 101 ile İngiltere takip ediyor.ABD’de şimdiye kadar Kovid-19 testi yapılan kişi sayısı 8 milyonu aşarken, iyileşen hasta sayısı 213 bin 109 oldu.

ABD’de yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından korunmak için alınan sosyal mesafe tedbirlerinin aşının kısa zamanda bulunmaması durumunda 2022’ye kadar devam edebileceği belirtildi.

Harvard Üniversitesine bağlı T.H. Chan Halk Sağlığı Bölümü ekibi, COVID-19 salgını ve ABD’deki etkilerine ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Salgının olası senaryolarını tespit etmek için COVID-19 ile diğer koronavirüs çeşitlerinin kıyaslandığı raporda, Beyaz Saray tarafından yapılan “salgının bu yaz durabileceği” yönündeki açıklamalarla çelişen ifadelerin olması dikkati çekti.

Buna göre halkın evde kalma süresi ve okulların kapatılması da dahil olmak üzere alınan tedbirlerin uzayabileceği belirtilirken, “Yoğun bakım kapasitesi önemli ölçüde artırılmadıkça veya tedavi için aşı bulunmadıkça tedbir süreleri 2022’ye kadar devam edebilir” ifadesine yer verildi.

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, D vitamini eksikliği ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölüm oranlarının yüksekliği arasında bağ olabileceğini ortaya koydu.

Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesinde bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışmada, Covid-19 kaynaklı yüksek ölümlerin görüldüğü İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerdeki ölüm vakalarında D vitamini seviyelerinin diğer ülkelerdeki vakalarla kıyaslandığında daha düşük olduğu tespit edildi.

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal