ALANYA

Reklam Alanı

Reklam buraya

Alanya, Antalya şehir merkezine 120 km (74.6) uzaklıkta bir sahil beldesidir. İlçe yaklaşık olarak 400.000 nüfusa sahiptir. Alanya ılımlı Akdeniz iklimine sahiptir. Kışlar çoğu zaman yağmurlu, yazlar ise sıcak ve kuru geçer. Toros Dağları’nın denize yakın olması nedeniyle, bazen sabahları sisli olabilir ve bazen gökuşağı oluşturur. Dağların tepelerindeki muhteşem kar manzarasını sıcak havalarda bile görebilirsiniz.

Alanya Kalesi'nde manzara

   Alanya Tarihi

Alanya birçok Akdeniz merkezli        imparatorluklar için yerel bir kale olmuştur.  Alanya’nın en büyük siyasi    önemi orta çağ’da  Selçuklu sultanı ile ‘Ala’ ad-Din Kay-Qubad  kanunlarının gelmesi olmuştur.

Büyük İskender tarafından fethedilmeden önce, kale kaya Hititler ve Pers İmparatorluğu tarafından iskan edilmiştir. Bölgede Paleolithic çağından (M.Ö 20.000) kalma tarihi eserler bulunmuştur. Bölge Ptolemaios döneminde (M.Ö. 4. yüzyıl) Akdeniz korsanları için popüler bir hale gelmişti.

Roma İmparatorluğu’nun düşmesinden sonra şehir Bizans etkisi altına girdi. Müslümanların 7. yüzyılda gelmeye başlaması ile birlikte kontrol Bizanslılardan Selçuk Türklerine, daha sonra 1097 yılında I. Haçlı Seferi ile tekrar Aleksios Komnenos’a geçti.
Haçlı Seferleri ardından, Ermeni Krallığı Kilikya noktasını düzenledi ama Selçuklu Sultanı ‘Ala’ ad-Din Kay-Qubad döneminde 1221 yılında Müslümanlar Akşehir karşılığında şehrin kontrolünü tamamen ele aldılar. Selçuklu hakimiyeti kentin altın çağı oldu. İkiz kalesi, şehir duvarları, cephanelik ve Kızıl Kule bu dönemde inşa edildi. Kay-Qubad’salso bahçeleri ve köşklerin hala şehirde görülebilir.

Alanya daha sonra doğudan gelen Mongollar, Anadolulu Türk beylikleri ve Mısır’dan gelen Luzinyanlar tarafından işgal edildi. Şehir Mısır Memlükler’ine 1427 yılında satıldı ve 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na dahil oldu. Bugün olduğu gibi 1868 yılında da, Antalya’nın bir parçası haline geldi.

I.Dünya Savaşından sonra bölgedeki çoğu kent gibi, Alanya İtalya’ya bölümlenmiş sonra, şehirde 1923 yılında büyük bir savaş yaşandı ve nüfusunda değişiklikler oldu.

Yarımada üzerinde 1226 yılından kalma Selçuk Kalesi olan Alanya Kalesi bulunuyor. Kentin görülmesi gereken simgeleri kale içinde ve çevresinde bulunmaktadır. Kale mevcut yönetim için bir saray olarak ve saldırı durumunda bir savunma yapısı olarak çift amaçlı mevcut surların üzerine kurulmuştur. Kalenin içinde Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı Süleymaniye Camii ve kervansaray vardır.

Eski şehir duvarları doğu yarımadanın çoğu kısmını çevreliyor. İç duvarlarda çok sayıda tarihi villalar, 19. yüzyıl başlarında ki Osmanlı mimarisinin klasik dönemine ait iyi korunmuş örnekler vardır.  Kızıl Kule, Alanya

Kızıl Kule, Alanya’nın başka ünlü bir yapısıdır. 33 metre yüksekliğindeki tuğla binada belediye etnografik müzesi bulunmaktadır.

Alanya Kulesi’nin son 83 kulesini, sekizgen yapısı olan cephanelik korumakta olup, ortaçağ askeri mimarisinin en güzel örneklerinden biri olmaya devam etmektedir.

Burada turizm sektörü 1.1 milyar Euro değerinde.

 

 

Alanya İÖ bir korsanlar şehriydi.

 

 

Özellikle Kuzey Avrupa ve Rusya’dan  gelen birçok turist,  Alanya’da düzenli  olarak tatil yapmaktalar.

Mevcut etkinlikler, rüzgar sörfü,    parasailing, muz bot ve  Türkiye’nin en  büyük go-kart pisti bulunmaktadır.

2003 yılından itibaren, konut piyasası son derece karlı hale gelmiş olup, Avrupalı ve Asyalı yarı zamanlı sakinleri için yapılmış çeşitli özel evler ve devremülkler yapılmıştır.

Şehrin doğu ve batı yakasındaki yükseklik sınırlaması gökyüzü görüntüsünün korunmasını sağlıyor.

 

KAYNAKÇA: ALANYA HAKKINDA BİLGİ

 

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*