AHMET KAYA

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Ahmet Kaya, Türkiye’de 1980’ler ve 1990’larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt kökenli Türk halk müziği ve özgün müzik sanatçısı ve besteci.
Doğum TARİHİ : 28 Ekim 1957 Malatya Ahmet Kaya 1957 yılında Adıyaman‘dan Malatya‘ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Babası Sümer Bank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya’da okudu. Müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği Bağlama ile tanıştı. Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkân’da çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle 1972’de İstanbul Koca Mustafa paşa’ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli iş yerlerinde çıraklık yaptı. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı. Bu sıkıntılarını bir belgeselde şöyle dile getirdi On altı yaşında yasa dışı afiş basmaktan hapse atıldı. Daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği’nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti .


1978 yılında Gelibolun’da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti.

Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu.

Ruhi Su : Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı buldu ve Mahsus Mahal isimli Ruhi Su türküsünü söyledi.

Ölüm Tarihi Ve Yeri : 16 Kasım 2000, Paris, Fransa
Defin Tarihi Ve Yeri : 17 Kasım 2000, Pere Lachaise Mezarlığı Paris Fransa
KAYNAKÇA : https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Kaya

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya