FORMULA 1 “Hayat basittir, seçimini yaparsın, arkana bakmazsın ” DEMEKTİR!!!

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Kısaltması F1 olan, Grand Prix Yarışları olarak da bilinen Formula 1; tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir.

F1; bir yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar Şampiyonluğu ile Takımlar Şampiyonası (Otomobil Yapımcıları Birinciliği) ödülleri verilir.

Yarışları Jean Todt’un başkanlığını yaptığı FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. F1’in geçmişinde yarışların çoğunluğu Avrupa‘da yapılmış olmasına karşın, son yıllarda artan sayıda yarışlar Avrupa dışına kaydırılmaktadır. Bunda ana neden, FIA’nın gelişen yeni pazarlara açılmak istemesi olsa da, yasal düzenlemelerin AB ülkelerindeki kadar sıkı olmadığı ülkelerin çekiciliği de bu kararda etkin olmuştur. Son yıllarda AB‘deki yarışlarda, sağlık gerekçeleriyle tütün ürünlerinin tanıtımlarının yasaklanması, ölümle sonuçlanan bazı kazaların yerel savcılıklarca (takımların savsaması sonucu olup olmadığının) soruşturulması, FIAmaxresdefault‘ca hoş karşılanmamıştır.Dünyanın en çok izlenen spor dallarındandır. 2010 yılında dünya çapında 527 milyon televizyon izleyicisine ulaşır.

Formula 1 yarışlarının kökeni 1920’ler ve 1930’lar da yapılan Avrupa Grand Prix motor yarışlarına dayanır. Formula tüm katılımcıların ve arabaların uymak zorunda oldukları kurallar bütünüdür. Formula 1, II. Dünya Savaşından sonra 1946 yılında üzerinde anlaşılan yeni kuralların adıdır. Savaştan önce Dünya Şampiyonası için pek çok Grand Prix yarış organizasyonu düzenlenmiştir, ancak Dünya Sürücüler Şampiyonası 1947’den önce bilgilendirilememiştir. İlk dünya şampiyonası yarışı 1950 yılında İngiltere’nin Silverstone pistinde yapıldı. Üreticiler için şampiyona 1958 yılında yapılmaya başlamıştır. 1960lar ve 1970ler de Güney Afrika ve İngiltere de ulusal şampiyonalar yapılmaktaydı. Şampiyona dışı Formula 1 yarışları pek çok yılda yapılmıştır, fakat artan maliyetler dolayısıyla bunlardan sonuncusu 1983 yılında yapılmıştır.promo273495858

Çağdaş F1 otomobilleri tek kişilik olup, sürücü yeri ile tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri üretseler de, hemen hepsi büyük otomobil markalarının motorlarını, parçalarını kullanırlar. Formula 1′ de kullanılan motorlar önceleri V tipi 3 litre, 10 silindirli ve dakikada 19.000 döngüde 900 beygir güç üretirlerken, 2006 yılı için yapılan kural değişiklikleri neticesinde artık V tipi 2,4 litre, 8 silindir ve dakikada 18.000 döngüyle 700 – 750 beygir güç üretmektedir. 2008 sezonuna kadar her araba aynı motorla iki yarış bitirmek durumundaydı. Ancak yeni yapılan kural değişiklikleriyle birlikte her pilotun sezon boyunca toplamda 8 motor kullanma hakkı bulunmaktadır ve değişiklik zamanları pilotların stratejilerine bırakılmıştır. Hız (vites) kutusu 8 yarı otomatik hız konumundan oluşur. Sürücü bir hız konumundan ötekine direksiyondaki düğmelere basarak (debriyaja dokunmadan) geçer.

F1 otomobilleri, öteki bütün tek kişilik yarış otomobillerinden daha hızlıdırlar. ABD‘de yapılan Indiana yarışlarında kullanılan otomobillere oranla daha hafif ve teknolojik olarak daha gelişmişlerdir.

epa03695877 Finnish Formula One driver Valtteri Bottas of Williams in action during the 3rd practice session at the Circuit de Catalunya in Montmelo near Barcelona, Spain, 11 May 2013. The 2013 Formula One Grand Prix of Spain will take place on Sunday 12 May. EPA/SRDJAN SUKI

Formula 1 Dünya Şampiyonası olan 1950 Formula 1 Sezonunu İtalyan Nino Farina, Alfa Romeo ile kazanmıştır. Son üç sezona damgasını vuran takım ve pilot ise Alman Sebastian Vettel ve Red-Bull takımıdır. En çok şampiyonluk yaşayan pilot ise 1994 ve 1995 yıllarında Beneton’da olmak üzere, 2000,2001,2002,2003 ve 2004 de üst üste 5 kez Ferrari’de şampiyonluk yaşayarak toplamda 7 şampiyonluk yaşayan Efsane Michael Schumacherdir.

2016 Formula 1 sezonu, motor sporlarının yönetici organizasyonu Uluslararası Motorsporları Federasyonu tarafından en üst seviye açık tekerlekli tek koltuklu yarış serisi olarak tanınan Formula 1 Dünya Şampiyonasının 67. sezonu olacaktır. 2016 Formula 1 sezonuna bu yıl şampiyonaya katılacağı açıklanan Haas F1 Team takımıyla beraber 11 takım, toplamda 22 pilot ile katılacaktır. 20 Mart 2015’te Avustralya’da başlayacak olan sezon, 21. ve son yarış olan Abu Dhabi Grand Prix’i ile 27 Kasım’da bitecektir. Mercedes ve Lewis Hamilton sezona üst üste 3. kez Formula 1 Dünya Markalar Şampiyonu ve Formula 1 Dünya Sürücüler Şampiyonu olarak başlayacaklar.

Formula 1 Risk Durumları da vardır. Bunların  giderilmesi için birtakım önlemler alınılması gerekir. Bunlar;

  • Her ne kadar F1 arabaları sürücüyü, göğüs üstünü açık bırakan kokpiti ile riske atıyor olsa da, özellikle kask ve tepe direnci ile koruma sağlanmaya çalışılmalı.
  • F1 için yeni kapalı kokpit tasarımı!
  • F1 mühendislerinin bu araç dengesini ve aerodinamik yapısını bozmadan, yarı açık kokpit tasarımını nasıl aktif F1 yarışlarına taşıyacaklardır.

6279186-3x2-940x627   image1.img.640.medium

 

KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/wiki/Formula_1

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*