ANTALYA – KORKUTELİ

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Tarihçesi;

Korkuteli Antalya’nın kuzey batısında ve Antalya’ya 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin Istanoz hakkında yazdığı bilgiye göre burada İsinda adında bir kasaba vardı. İsinda Kasabası Pisidya’lılar zamanında kurulmuştur. Alaaddin Kışla Mahallesinde İsinda kasabası Pisidyalılara ait şehir kalıntılarına rastlanmaktadır. Pisidya Cumhuriyeti Eti İmparatorluğuna bağlı, içişlerinde bağımsız bir devlet idi Pamfilya Karyalıkya gibi diğer küçük devletlerle kom- şu bulunuyordu. Pisidya’nın çevresinde bulunan diğer küçük devletlerden bazıları şunlardır. Komabe (Garip- çe), Kratopolis (Kızılkaya), Legost (Büyükköy Yakası), Pogla(Çomaklı), Sergücia(Bayat), Timprianda (İmrahor), Vebre (Bozova), Termesus (Güllükdağı) gibi.

Geçirdiği Devirler;

 • Etiler Zamanında Pisidya Cumhuriyeti Devri
 • Roma Bizans Devri
 • Selçuklular Devri
 • Hamitoğulları ve Teke Beylikleri Devri
 • Osmanlılar Devri
 • Teke Yöresi Sosyal Tarihi

Coğrafi Yapı ve İklim;Korkuteli ilçesinin ilk temelini teşkil eden Aladdin Mahallesi ilçemizin ilk yerleşim merkezidir. Korkuteli il- çesi Antalya iline bağlı Akdeniz bölgesi ilçelerindendir. Doğusunda Antalya Merkez İlçesi Batısında Muğla Fethiye ilçesi ve Burdur, Gölhisar ve Çavdır ilçeleri, güneyde Kumluca ve Elmalı ilçeleri ve kuzeyde Burdur, Bucak ve Tefenni ilçeleri ile çevrili bulunmaktadır. Yüzölçümü 2471 km²’dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1020 metre olup 1/4 oranında Akdeniz iklimi, 3/4 oranında göller bölgesi kara iklimi hüküm sürer. Soğuk hava göller bölgesinden, sıcak hava Akdeniz bölgesinden intikal etmektedir. Yılın dört mevsimi bariz olarak görülen ilçemizde hava sıcaklığı ortalaması kış aylarında genel olarak -5 derece ve yaz aylarında +25 derece olmaktadır.

Nüfus;İlçenin 2009 yılı toplam nüfusunun 50.698 kişi olduğu anlaşılmaktadır – İlçenin son nüfus bilgileri ile ilgili olarak kitabımızın, SOSYAL, EKONOMİK VE KÜLTÜREL YAPI-18. SOSYAL GÜVENLİK, SOSYAL HİZMETLER VE SOSYAL YAŞAM-SOSYAL YAŞAM-.Antalya İli Merkez ve İlçeleri Nüfus İstatistiği” bölümünden ayrıntılı olarak faydalanılabilir.

Genel Yapı ve Ekonomi;Korkuteli ilçesinin ilçe merkezinden başka Bozova, Küçükköy, Yelten, Yeşilyayla, Çomaklı ve Büyükköy olmak üzere 6 kasaba ve 45 köyü bulunmaktadır. İlçe merkezinin Alaaddin, Aşağıpazar, Kiremitli, Karşıyaka, Yenimahalle ve Uzunoluk mahallesi olmak üzere 6 adet mahallesi bulunmaktadır. İlçede genellikle toplu yerleşim hâkimdir.Torosların başlangıcını teşkil eden Bey Dağları’nın Akdeniz’e bakan yüzünün arka kısmında oluşan düzlüklerin ve tepeciklerin hâkim olduğu bir arazi yapısı mevcuttur. Doğal yapı olarak Bey Dağları’nın yamaçları ve etekleri çamlık fundalık ve ormanlarla kaplı olup, düz alanlar ise; tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Korkuteli ilçesinin 101.465 hektarı tarım alanı, 5800 hektarı çayır-mera, 100.339 hektarı orman ve fundalık, 351 hektarı su yüzeyi, 40.313 hektarı tarım dışı ve meskûn sahalardan oluşmaktadır. Tarım alanının 116 hektarı orman sahası içerisinde bulunmaktadır.  

Meşhur Yiyecekleri;

 • 60 yıllık dondurma

antalyada-ne-yenir

 • Mantar;

 • Piyaz;

 

tarator piyazı (1)

 • Baraj;

 • Ayçiçeği,
 • Börülce salatası,

 

 

KAYNAK;https://tr.wikipedia.org/wiki/Korkuteli

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*