21.YÜZYILIN SEKRETER PROFİLİ

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

 

 

 

İşverenlerin asıl beklentileri…

1. Yeni ve şekillenmekte olan teknoloji becerisine sahip olma. Bu, Internet, Intranetler, e-posta ve online hizmetlerin yanında geniş bir çeşitlilikteki PC yazılımlarını içerir.

2. Otonom (bağımsız) hareket etme. Bu, patronlarla daha az doğrudan yüzyüze çalışma ve müşteriler ile dahili bölümlerle daha fazla birlikte olma anlamını taşır. Bağımsız karar verebilir ve çalışma ile programınızı ayarlayabilir duruma gelin.

3. Geleneksel sekreter anlayışının ötesinde daha geniş beceriler sunun. Muhasebe, görüşme yapma ve eğitim verme ile iş yapılan harici şirketlerle ortak faaliyetleri koordine etme gibi alanlarda beceri sergileyerek çalıştığınız yere daha büyük değer katın, hanenize de sayı kazandırın.

4. Kişilerarası güçlü beceriler sergileyin. Bunlar, etkin dinleme, iyi yazma, etkin görüşme yapma ve sözlü iletişim becerileridir.

Sekreterlikte ileri eğitim sonucu gelişen beceriler

1. Bilgisayar networklerinin yönetimi  2. Büro yazılımlarını güncelleştirme ve tavsiye etme  3. Yazılım eğitimi (diğer personelin eğitiminin yöntemlerini de içerir)  4. Büroyu yönetme  5. Sicil, data işleme veya kelime işleme/masaüstü yayıncılığı gibi merkezileşmiş dairelerin yönetimi  6. İşletme sunumlarında multimedya kullanımı  7. Toplantı planlaması (yolculuk düzenleme, otel görüşmeleri, konuşmacılar, ulaştırma vb.)  8. Bir Web sitesinin yönetimi (bilgiyi güncelleme, mesajları yönlendirme)  9. Dışarıya iş yapan şirketlerle bağlantı (personel sağlama ve muhasebe şirketleri, dağıtım/posta kanalları)

Kendinizi kanıtlayın!

ABD’de 1998 yılında yayınlanan bir makaleye göre, aşağıdaki ipuçları sekreter ve diğer idari personelin ilerlemesini sağlayabilir:

1. Farklı konularda eğitim alın. Beceri alanınızdaki, dairenizde ve bölümünüzdeki diğer iş fonksiyonları hakkında olabildiğince fazlasını öğrenin. Ne kadar fazlasını bilirseniz, şirketinizdeki değeriniz o kadar artar.

2. Mevcut eğitim fırsatlarını kullanın ve yenilerini bulun. Şirketinizin sunduğu eğitim toplantılarına katılın veya bunları bağımsız olarak takip edin. Öğrenmeyi bırakmayın. Bir sünger gibi olun ve işle ilgili olabildiğince fazlasını öğrenin.

3. Esnek olun. Çıtayı yükseltin ve işler hareketlendiğinde kendinizi akıntıya bırakın. Patronunuza bir takım oyuncusu olduğunuzu ve daha fazla sorumluluk almaya istekli olduğunuzu gösterin.

4. Sonuç elde edin. Nihai tarihlere bağlı kalın ve her zaman kendiniz açısından hedefler belirleyip bunlara ulaşın.

5. İnisiyatifi elde tutun. Bir şeyi yapmanızın istenmesini beklemeyin. Patronunuzun bir adım ilerisinde durun.

6. Kendinizin yöneticisi olun. Birinin elinizden tutmasını beklemeyin, akıllı ve olgun davranın. Patronunuz bağımsız çalışabileceğinizi bilsin.

7. Yenilenin. İşinizi yapmanın yeni, daha etkin yollarını ortaya çıkarın. Büroda işlerin daha iyi yürümesi için yardım, düşünce ve öneri sunun.  

KAYNAK:http://danismend.com/kategori/altkategori/21-yuzyilin-sekreter-profili/

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*