2016 FİLM SERİSİ

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

 Deadpool

Ne Zaman: 12 Şubat

Olayı Nedir: Deadpool, senelerdir filmi gelmesi beklenen bir karakter. Çizgi romanlarda çok uzun süredir Marvel’ın en sevilen kahramanlarından biriydi zaten, o yüzden de insanlar X-Men Origins’de kendisini Ryan Reynolds’un oynayacağını öğrenince sevinmişti. Fakat Fox resmen eline yüzüne bulaştırdı, sonra da Deadpool filmi isteyen hayranlar (ve Ryan Reynolds’a) kulağını tıkadı. O film, “sızan” bir fragman sağ olsun, en sonunda ciddi ciddi geliyor. Her ne kadar Fox onu “film mezarlığı” 12 Şubat’a atmış olsa da, biz büyük bir heyecanla bekliyoruz kendisini.

Heyecan Seviyemiz: Yüksek

 

Ben-Hur

Ne Zaman: 26 Şubat

Olayı Nedir: Oscar rekoru kıran, inanılmaz sahneleri, çekimi ve prodüksiyonuyla Hollywood efsaneleri arasında yer alan Ben-Hur’a Charlton Heston ve William Wyler öyle bir mühür koydu ki; uzun yıllar kimse yeltenemedi bu muazzam yapıtaşını tekrar çekmeye. İhale Timur Bekmambetov’a kaldı. Jack Huston’lı, Morgan Freeman’lı, Ayelet Zurer’li kadro bizi heyecanlandırıyor. İşin içinde bir de Haluk Bilginer var üstelik!

Heyecan Seviyemiz: Orta-Yüksek

 

Divergent: Allegiant

Ne Zaman: 18 Mart

Olayı Nedir: Hunger Games’in açtığı “genç yetişkin bilim kurgu / fantastik pazarı” kapısından sıyrılmaya çalışan tonlarca işin arasında Divergent bir farklı gibiydi adeta. Bunu artık Shailene Woodley, Jai Courtney ve Kate Winslet gibi oyunculara mı bağlamak mı daha doğru, yoksa kaynak materyale mi bilmiyoruz; ama ikinci film de bizi soğutmadığı için, Allegiant’ı da takvimlerimize not etmiş vaziyetteyiz.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Batman v. Superman: Dawn of Justice

Ne Zaman: 25 Mart

Olayı Nedir: Ne demek olayı nedir? Batman ve Superman tarihleri boyunca ilk defa aynı anda beyaz perdede yer alacaklar. Üstelik yanlarında Wonder Woman, Aquaman ve Cyborg da olacak. Bu film DC’nin Marvel’ın karşısına çıkartacağı sinematik evrenin ilk adımı olacak. Hatta öyle bir yük var ki filmin omuzlarında, bu film tutarsa, DCCU da tutacak, tutmazsa, o zaman Warner’ın hâli yaman. O yüzden hem beklentimiz, hem de merak seviyemiz çok üst düzeyde.

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

 

Ratchet & Clank

Ne Zaman: 29 Nisan

Olayı Nedir: Ratchet & Clank, muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi video oyunu film uyarlaması olacak. Neden mi? Çünkü yapımcı firma Insomniac bizzat işin içerisinde. Oyun animasyon olarak uyarlandığı için, orijinal serinin seslendirme kadrosu kadar, sinematik modellerini ve animasyonlarını dahi almışlar. Bize soracak olursanız, büyük uyarlamalar gelmeden şu laneti kırmak için çok anlamlı bir ilk adım olacağa benziyor Ratchet & Clank.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Captain America: Civil War

Ne Zaman: 6 Mayıs

Olayı Nedir: Nereden sayalım? Önce mesela aynı tarihte yayınlanacak olmasına rağmen, Batman v. Superman’in kendisinden kaçarak canını Mart’a atışıyla başlayalım mı? Sonra da dilerseniz Marvel’ın gelmiş geçmiş en çok satan, en konuşulan event’lerinden biri olmasına değinelim? Ya da şöyle diyelim isterseniz, bu film “benim” diyen Avengers filminden daha Avengers olacak, kesin. Tüm kadro aynen var, üstüne üstlük bir de araya Black Panther, Spider-Man, Winter Soldier gibileri eklenecek. Tadından yenmeyecek yani!

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

 

X-Men: Apocalypse

Ne Zaman: 27 Mayıs

Olayı Nedir: Fox muhtemelen kendi all-star kadrosunu toplayan DC ve Marvel’a baktı, uzun uzun düşündü, bir sigara yaktı ve sonra sekreterine ulaşmak için diyafona bastı: “Çocuğum, bana Bryan Singer’ı bağla. Hah, Bryan? Ya bunlar herkesi topluyorlarmış, biz ne yapıyoruz? Kim var? Psylocke, Jean Grey, Cyclops, Storm, Angel, Jubilee mi dedin? Eski kadro da dönüyor öyle mi? Bir de Oscar Isaac var, Apocalypse’i oynuyor? Oh… Yemin ediyorum rahatladım. Sağ ol Bryan’cım, var ol…”

Heyecan Seviyemiz: Yüksek

 

Teenage Mutant Ninja Turtles: Half Shell

Ne Zaman: 3 Haziran

Olayı Nedir: Birileri bu filmi sevmiş demek ki, ne yapalım? Gönüller bir olmuşsa geekyazara laf etmek düşer mi? Düşmez. İlk film garip burunlu Ninja Kaplumbağalar’ıyla, Razzie kazanan Megan Fox’un odun oyunculuğuyla, William Fichtner’ı bile adabıyla kullanamayışıyla pek çok kesimi rahatsız etti; ama efektleri, patlamaları, çerezlik aksiyonuyla da geri kalanları tatmin etmişe benziyor. Bu sefer işin içine Casey Jones da giriyor, üstelik Arrow olarak gönlümüze taht kuran Stephen Amell’in ellerinde!

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Uncharted

Ne Zaman: 10 Haziran

Olayı Nedir: Uncharted listemizdeki en şaibeli filmlerden bir tanesi. Çekimlerinin 2015 başında başlaması gerekiyordu, fakat King of Kong ve Horrible Bosses ile ilgi çeken Seth Gordon’ın yönetmenlik, Hurt Locker, Zero Dark Thirty ve Call of Duty: Advanced Warfare’in yazarı Mark Boal’ın senaristlik koltuğuna getirilmesinden sonra kendisiyle ilgili hiçbir ses çıkmadı. Elde ne Nathan Drake var, ne Sully, ne Elena. Fakat Sony hâlâ bir erteleme açıklaması yapmadı. Beklemedeyiz.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Warcraft

Ne Zaman: 10 Haziran

Olayı Nedir: Başka bir film olsa, başka bir yönetmen gelse başına; biz oturup iki BlizzCon üst üste o yönetmenin söylediklerini dinlememiş olsak, mevzubahis filmin konu alındığı oyunu yapanların mükemmeliyetçiliklerini bilmesek ve onların bir noktaya kadar gelen işten ihya olma naralarını duymasak… “Eh, bir boktan oyun filmi daha geliyor” der, burun kıvırır geçerdik. Ama Duncan Jones önce Chris Metzen ve ekibini, sonra da bizi balya balya tatmin etti. Şu an heyecandan evde yorganları yiyoruz.

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

 

Independence Day 2

Ne Zaman: 24 Haziran

Olayı Nedir: Olayı bitpazarına nur yağdırması, başka bir olayı yok. Will Smith’i Bel-Air’in taze prensliğinden aksiyon yıldızlığına terfi ettiren Independence Day, 90’larda çocukken izlenince keyifli gelen bir filmdi. Gelin görün ki hiç iyi yaşlanmadığından, bugün muhteşem Roland Emmerich’in diğer fizik kurallarına nalet okuyan işlerinin yanında yer alıyor. O yüzden kim istedi bu Independence Day devam filmini emin değiliz. Hele ki Will Smith işin içinde yokken üstelik. Ama işte çocukluk var bir de sinede. Sanıyoruz her türlü hürmeten gideceğiz.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Star Trek Beyond

Ne Zaman: 8 Temmuz

Olayı Nedir: Bir anda ortaya çıkıp -kimse kendisinden öyle bir şey beklememesine rağmen- Star Trek’i uzun yıllar sonra tekrar ana akım için anlamlı bir marka hâline getiren 2009 filminde sonra Into Darkness biraz hayal kırıklığına uğratmış, ama yine de o kadar da üzmemişti bizi. Merakla bir sonraki filmi beklemeye başladık, ama ondan sonra da Star Trek 3’ün başına gelmeyen kalmayınca, bir ürperdik, tereddüte düştük. Yine de, Simon Pegg’in zeki bir adam olduğunu biliyoruz. O yüzden ümitlerimiz hâlâ sararmadı.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Ghostbusters

Ne Zaman: 22 Temmuz

Olayı Nedir: Ghostbusters zaten anılarımızda yeri çok sağlam olan bir marka. Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Ernie Hudson ve Rick Moranis’ten oluşan kadro her zaman bizim için özel olacak, hep iyi hatırlanacak. Ama bu yeni kadro için de gönlümüzün derinliklerinde sağlam bir yer var. Paul Feig’a güvenimiz tam, Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Cecily Strong, Kate McKinnon ve Leslie Jones’lu kadro sağlam duruyor ve güleceğimiz şimdiden garanti gözüküyor.

Heyecan Seviyemiz: Yüksek

 

Suicide Squad

Ne Zaman: 5 Ağustos

Olayı Nedir: Biraz itiraf edelim, Batman v. Superman: Dawn of Justice’den on heyecanlanıyorsak, bunun onu da Batman ve Superman’i aynı karede görme ihtimalinden kaynaklanıyor. Suicide Squad ile ilgili heyecanımız ise yirmi ila otuz seviyelerinde. Bunun onu Joker, Harley Quinn, Batman ve Deadshot gibi karakterlerle onları oynayacak oyunculardan geliyor. Onu Suicide Squad fikrinin çekiciliğinden, kalan onu ise işin iyi bir sinemacıya teslim edilmiş olmasından.

Heyecan Seviyemiz: Çok Yüksek

 

Gambit

Ne Zaman: 7 Ekim

Olayı Nedir: Bizden duymuş olmayın, ama 2016 Fox’un resmen tüm kartlarını oynadığı sene, çok belli. Deadpool ve X-Men: Apocalypse’in yanında, bir de Gambit’i sürecekler vizyona. Hoş gerçi söyleyelim, Gambit’in de ayağı biraz sallantıda. Channing Tatum’un New Orleans çıkışlı, kart atma sevdalısı, Petr Cech şapkalı bu kahramanı oynayacağı kesinleşti, sözleşemelerin altına imza atıldı, fakat henüz çekim tarihiyle ilgili bir malumat yok. O yüzden, bunun da ertelenme ihtimali mevcut, her ne kadar Uncharted kadar yüksek olmasa da.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Inferno

Ne Zaman: 14 Ekim

Olayı Nedir: 2009’un Melekler ve Şeytanlar’ından beri bir Robert Langdon romanını büyük ekranda görmüyorduk, o yüzden Dan Brown’un 2012’de yazdığı Cehennem’in sinemaya uyarlanacağı haberi pek çok kişi için ilaç gibi geldi. Üstüne üstlük bu film bizi de baya ilgilendiriyor, çünkü bildiğiniz gibi Cehennem’in bir bölümü, hatta önemli bir kısmı İstanbul’da geçiyor. Felicity Jones, Ben Foster, Irrfan Khan ve Tom Hanks’li kadro da cabası.

Heyecan Seviyemiz: Orta

 

Doctor Strange

Ne Zaman: 4 Kasım

Olayı Nedir: Doctor Strange karakteri aslında çizgi romanlarda kendi başına çok manalı hikayeleri olmayan, büyük kozmik ve mistik event’lerde yardımına koşulan ve ekseriyetle sakalını kaşıyarak bilgece çözümler sunan bir yan kahraman aslında. Kıymeti var elbette, ama kendi başına bir çekicilik sunmuyor. Filmi ise yine de bir şey kurtarıyor: Kevin Feige. Doctor Strange açık ara MCU mimarı Kevin Feige’nin bahsederken gözlerinin en parladığı proje ve bu heyecanın filme yansıma ihtimali bizi ümitlendiriyor. Bir de Kambırbeybi faktörü var elbette.

Heyecan Seviyemiz: Orta-Yüksek

 

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Ne Zaman: 18 Kasım

Olayı Nedir: Dürüst olmak gerekirse, Fantastic Beasts and Where to Find Them, ya da Türkçe adıyla Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar kağıt üzerinde zayıf bir proje. Fakat senaryosunu J.K. rowling’in yazıyor olması, direksiyonda son dört filmi yöneten David Yates’in duruşu ve Eddie Redmayne gerçeği bizi git gide ısındırıyor filme. Bir de sonuna kadar Potterhead’iz ve biz vallahi bu evreni çok özledik, o yüzden de kanaat notu kullanıyoruz biraz!

Heyecan Seviyemiz: Orta-Yüksek

 

Star Wars Anthology: Rogue One

Ne Zaman: 16 Aralık

Olayı Nedir: Disney’nin Star Wars atılımı bize çok iç açıcı gelmiyordu aslında ilk başta. Ne yalan söyleyelim, her sene biri ana Episode, biri yan film olmak üzere rotasyonda dönen yıllık Star Wars filmleri takvimini çok Call of Duty’den çalmış gibiydi, Ama ilk yan filme Godzilla’nın yönetmeni Gareth Edwards atanıp, altına “Death Star’ın planlarını çalan ekip” gibi bir konu verilip, etrafına da çok şekilli bir kadro yapılınca, biraz farklı bakmaya başladık meseleye.

Heyecan Seviyemiz: Orta-Yüksek

 

Assassin’s Creed

Ne Zaman: 21 Aralık

Olayı Nedir: Hemen söyleyelim, baştan çıkartalım. Üç kişi bu filmin olayı. Assassin’s Creed sevdiğimiz bir marka, hikayesi de çok güzel. Ama önceki örnekler Prince of Persia ile Tomb Raider gibi vasat bir filme dönüşmesi de çok muhtemel. Bu noktada onu oradan alıp, daha kudretli bir noktaya taşıyan şey ise merkezindek üç isim. Justin Kurzel, Michael Fassbender ve Marion Cotillard. Bu üçlü bu sene vizyona girecek Macbeth’te tanıştılar, deli övgü aldılar, şimdi de Assassin’s Creed’e yürüyorlar. Üçü de kaliteli insanlar ve bu yüzden bizi pek heyecanlandırıyorlar!

Heyecan Seviyemiz: Yüksek

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*